Budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

v rokoch 2021 a 2022 som bola zamestnaná na TPP. V polovici mája 2023 som išla na materskú, bola som stále zamestnaná. Zmluvu som mala na dobu určitú a skočila mi k 31.12.2023. Po MD som išla na RD začiatkom januára 2024, na ktorej som stále.

Ak by som v blízkej dobe opäť otehotnela, mala by som nárok na materské?

Samozrejme s tým, že by som si začala platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie a bola som počas materskej stále nemocensky poistená.

Ráta sa mi to do tých 270 dni?

Ak áno, tak by mi mohlo vyjsť aj tehotenské?

Z akého základu sa potom vypočíta výška?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské ani materské by ste momentálne nemali, ochranná lehota už uplynula.

Môžete sa zaregistrovať na dobrovoľné nemocenské poistenie. Tým pádom, už budete mať aktívne nemocenské poistenie a dni počas DNP sa budú počítať. Nárok na tehotenské budete mať vtedy, ak splníte 270 dní nemocenského poistenia pred 13 týždňom tehotenstva za posledné dva roky. Pre nárok na materské potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. Staré ukončené nemocenské poistenia sa započítajú do potrebných dní, ak by chýbali, ak budú spadať do posudzovaného obdobia.

Ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) a DNP do nástupu na materskú bude trvať kratšie ako 26 týždňov, dávka sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR). Aby sa počítala materská z DNP z iného vymeriavacieho základu je potrebné aby DNP trvalo 26 týždňov.

S prianím pekného dňa,
Lenka