Budem mať nárok na dávky, keď som dlhšie nezamestnaná?

Zodpovedané
17. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Budem mať nárok na dávky v prípade tehotenstva, keď nie som zamestnaná dlhšiu dobu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nie ste zamestnaná viac ako pol roka a do tohto času ste neotehotneli, nebudete mať nárok na materskú, nakoľko nebudete mať aktívne nemocenské poistenie a ani nebudete v ochrannej lehote. Buď sa zamestnáte, alebo dobrovoľne poistíte ak nie ste ešte tehotná.

Pokiaľ nebudete mať nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke) odo dňa narodenia dieťaťa. O ten požiadate ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka