Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Odchádzam z práce. Rada by som prvýkrát v živote využila túto možnosť a zaregistrovala sa na úrade práce, poberala dávku v nezamestnanosti a oddýchla si po rokoch chvíľu doma.

Keďže mi okrem zamestnania plynú dve verejné funkcie, za ktoré poberám odmenu (platia sa mi z nich aj odvody), dostala som usmernenie, že je to prekážkou pre registráciu na úrade práce. Je to dokopy viac ako hmotná núdza.

Rada by som sa teda spýtala, či je to naozaj prekážkou. Reálne budem bez TPP, z ktorého som mala riadne všetky odvody. Nevidím dôvod, prečo by som nemala mať nárok na dávku v nezamestnanosti, keďže budem naozaj nezamestnaná. Podmienkou na dávku je registrácia na úrade práce, ktorý ma teda registrovať odmieta.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží akú máte verejnú funkciu a výšku odmeny.
Uchádzač o zamestnanie môže:
i) vykonávať funkciu poslanca obecného zastupiteľstva, funkciu poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja, funkciu člena komisie obecného zastupiteľstva alebo funkciu člena komisie zastupiteľstva samosprávneho kraja, ak mesačná odmena nepresiahne v úhrne sumu životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu (zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
https://www.upsvr.gov.sk/obcan/kto-moze-byt-evi...

Nárok na dávku v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

  • Samostatne zárobkové osoby, ktoré si dobrovoľne neplatia poistenie v nezamestnanosti,
  • zamestnancov podľa osobitného predpisu (prokurátori alebo sudcovia)

Samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá:

  • je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti alebo jednoduchej spoločnosti na akcie alebo prokuristom podľa osobitného predpisu, ak nie je zamestnanec,
  • prevádzkuje živnosť podľa osobitného predpisu,
  • vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov

S prianím pekného dňa,
Lenka