Bude sa výška PN počítať z pravdepodobného vymeriavacieho základu?

Zodpovedané
19. sep 2024

Dobrý deň,

mamičke končí RD, je zamestnaná na neurčito a je tehotná. Do práce nemôže nastúpiť, po RD keď si bude čerpať 2 dni dovolenky a potom pôjde na PN.

Bude sa výška PN počítať z pravdepodobného VZ?

Pred RD pracovala za minimálnu mzdu.

Je ten pravdepodobný VZ minimálna mzda?

PN by mala cca mesiac a potom jej vychádza ísť na MD, výška MD sa jej bude rátať tiež z pravdepodobného VZ?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže čerpať dovolenku, ale nemusí. Po skončení RD môže nastúpiť na PN hneď.
Rozhodujúcim obdobím pre výpočet PN aj materskej bude rok 2023. Pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 a na PN aj na materské nastúpi v roku 2024. Ak príjem nemala a bola celý rok 2023 iba na rodičovskej dovolenke, použije sa pravdepodobný vymeriavací základ.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by dosiahla, ak by v tom mesiaci celý mesiac odpracovala. Môže to byť výška minimálnej mzdy, môžu byť zohľadnené odmeny, prémie, zvýšenie platu. PN neovplyvní výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka