Bude sa rátať DNP do podmienky 270 dní v prípade, že je aktívne?

Zodpovedané
19. jún 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom zmeny zákona.

Bude sa rátať DNP do podmienky 270 dní v prípade, že je aktívne?

Keď je v zákone písané, že od 1.7.2023 sa započítavajú povinné, tak všetky peniaze prepadnú a platím si zbytočne?

Aký je Váš výklad v tejto situácii?

DNP bude trvať až do pôrodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ požiadate o materské z DNP, tak to nemusí byť zbytočné platenie.

Keby ste chceli požiadať o materské zo zamestnania a predtým by ste platili DNP, tak dni DNP by sa nezapočítali.
Vtedy by to bolo zbytočné. Jedná sa presne o tento odsek:
3. V § 48 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: „Do doby poistenia podľa prvej vety sa započítavajú skončené povinné nemocenské poistenia a trvajúce povinné nemocenské poistenia.“

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

S prianím pekného dňa,
Lenka