Bude sa môj druhý pôrod brať ako reťazový?

Zodpovedané
27. júl 2024

Dobrý deň,

v roku 2022 som nastúpila na materskú dovolenku. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a čaká ma reťazový pôrod. V roku 2023 som bola zamestnávateľom prehodená z jednej firmy do druhej. Stále som však zamestnaná u toho istého zamestnávateľa.

Bude sa pôrod brať ako reťazový a výšku materského budem mať rovnakú, alebo sa mi bude počítať materské z nového zamestnania?

I keď som nepracovala, len mi bola zmenená zmluva u toho istého zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem aká presne situácia nastala, ale ak sa prevádza časť zamestnávateľa, alebo ak sa prevádza úloha, činnosť, alebo časť k inému zamestnávateľovi, nedochádza k zániku pôvodného zamestnávateľského subjektu. Iba tá konkrétna časť môže prejsť k inému zamestnávateľskému subjektu, na ktorého prejdú aj práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov.

Ako zamestnanec ste o tejto zmene mali dostať Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu, pokiaľ sa Vám nemenili podstatné náležitosti pôvodnej zmluvy (miesto výkonu, druh práce, pracovná doba, mzdové podmienky). Prípadne Vám zostala zachovaná pracovná zmluva, s tým istým zamestnávateľom, a zostali ste stále v evidencii na RD u pôvodného zamestnávateľa, nič by sa meniť nemalo. Informujte sa presne u zamestnávateľa, ale mohlo by ísť o reťazový pôrod.

S prianím pekného dňa,
Lenka