Bude sa mi rátať materská z TPP alebo zo živnosti?

Zodpovedané
23. júl 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom výpočtu materskej.

Od 1.10.2022 do 31.7.2023 som platila odvody do SP zo živnosti a týmto dátumom som pozastavila živnosť. Živnosť v priebehu augusta zruším. Od 11.7.2023 som sa zamestnala. Nástup na materskú by mal byť 5.11.2023.

Bude sa mi rátať materská z TPP alebo zo živnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materskú požiadate zo zamestnania.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú. Vo Vašom prípade zo zamestnania z príjmu od 11.07.2023 do 31.10.2023, pokiaľ sa nemocenské bude platiť minimálne za 90 dní (dni na prípadnej PN sa nezapočítajú).

S prianím pekného dňa,
Lenka