Bude sa mi podpora počítať iba z dohôd?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

1.5.2025 mi končí rodičovská dovolenka. Som zamestnaná na TPP, mám niekoľko dní dovolenky (k čerpaniu alebo preplateniu) a tento pomer budem ukončovať dohodou. Zároveň mám dve dohody na dvoch ZŠ ako učiteľ náboženstva (obe končia 30.6.).

Je pravda, že podpora sa mi bude rátať iba z týchto dohôd a žiadať môžem až po ich ukončení?

Je možné si nejakým spôsobom pomôcť, aby podpora vyšla vyššia?

Pomohlo by nastúpiť na pár dní späť do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Toto by ste mali splniť. Uvádzate, že sa ukončí pracovný pomer po RD a po skončení aj dohôd.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie, t.j. z pracovného pomeru a aj dohôd.

Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (boli by ste iba na RD do troch rokov dieťaťa), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Záležalo by, koľko ste zarábali pred materskou. Ak by ste mali popri tom spomínané dohody, tak najprv sa určí vymeriavací základ z dohody. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka