Bude sa mi PN a materské počítať z nového zamestnania?

Zodpovedané
3. júl 2024

Dobrý deň,

som v 13. týždni, čakám druhé dieťa. Na prvé dieťa som poberala materskú, pracovný pomer zanikol v r. 2022.

September, október 2023 som pracovala popri rodičáku ako "sezónna výpomoc". Následne som sa v apríli 2024 zamestnala na plný úväzok, ale som otehotnela. Koncom mája 2024 som musela ísť z dôvodu komplikácií dočasne PN. Už mi je dobre a chcela som sa vrátiť do práce avšak po ukončení PN chce zamestnávateľ ukončiť pracovnú zmluvu.

Mám možnosť sa prezamestnať avšak z dôvodu hospitalizácie a predčasného pôrodu v 1. tehotenstve ma doktorka posledné mesiace určite nechá na PN. Nástup na MD by mal byť v decembri 2024. Predpokladám, že podmienka 270 dní bude splnená.

Správne chápem, že dni na PN počas trvania PP sa rátajú do počtu 270 dní?

Keď sa od júla 2024 prezamestnám a budem zamestnaná viac ako 90 dní u nového zamestnávateľa (bez PN a OČR), bude sa mi PN a materské počítať z nového zamestnania?

Podotýkam, že z mojej strany nejde o špekulácie, chcela som pokračovať v aktuálnom zamestnaní, ale nemám možnosť.

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa materská počítala z príjmu od nového zamestnávateľa je potrebné, aby ste u neho mali odvedené nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, a to bez dní na prípadnej PN.
Následne po 90 dňoch odvádzania nemocenského poistenia už môžete zostať na PN do nástupu na materskú, materské sa už bude počítať z príjmu u tohto nového zamestnávateľa. Obdobie počas PN sa započíta do potrebných dní nemocenského poistenia, pokiaľ počas PN bude naďalej trvať pracovný pomer.

Ohľadom súčasného zamestnania - zamestnávateľovi je potrebné oznámiť tehotenstvo písomnou formou aj s lekárskym potvrdením. Zamestnávateľ nemôže s tehotnou zamestnankyňou skončiť pracovný pomer výpoveďou (iba vo výnimočných situáciách), keďže sa na ňu podľa zákona vzťahuje ochranná doba.

S prianím pekného dňa,
Lenka