Bude sa mi materská dávka počítať ešte zo zamestnania v roku 2023?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na výpočet materskej dávky. Zamestnanie som mala ukončené k 30.9.2023 (pracovný pomer trval viac ako 270 dní). Predpokladaný dátum pôrodu je v marci 2025.

Pre splnenie obdobia 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom som si začala platiť dobrovoľné poistenie.

Bude sa materská dávka počítať ešte zo zamestnania v roku 2023, pokiaľ bude dobrovoľné poistenie trvať menej ako 182 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, pokiaľ DNP trvá kratšie ako 26 týždňov (menej ako 182dní), dávka sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR).

Aby sa počítala materská z DNP z iného vymeriavacieho základu je potrebné, aby DNP trvalo 26 týždňov.

S prianím pekného dňa,
Lenka