Bude sa materská počítať z roku 2023, aj keď otehotniem v roku 2024 a termín pôrodu bude v roku 2025?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Bude sa materská počítať z roku 2023, aj keď otehotniem v roku 2024 a termín pôrodu bude v roku 2025?

Zamestnaná som od roku 2020 a do januára 2024 prešlo 180 dní. U nového zamestnávateľa som kratšie ako 90 dní.

Neovplyvňuje to tam, že prešla ochranná doba 180 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznikom nového nemocenského poistenia (nového zamestnania) zanikla ochranná lehota.

Ak sa u nového zamestnávateľa bude platiť na nemocenské poistenie menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Záleží aká situácia ešte nastane, neuvádzate či sa nový pracovný pomer skončí.

S prianím pekného dňa,
Lenka