Bude môj nárok na materské ovplyvnený PN?

Zodpovedané
19. sep 2024

Dobrý deň,

bola som nepretržite zamestnaná od roku 2019. U posledného zamestnávateľa som bola od 8/23 do 6/24 s tým, že som bola 9/23 a 10/23 PN. Od ukončenia pomeru (6/24) som evidovaná na úrade práce a poberám dávku v nezamestnanosti, avšak od včerajšieho dňa som PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Termín pôrodu mám začiatkom marca.

Ak som sa sa dobre dočítala, nárok na PN by som mala mať z ochrannej lehoty.

Mám naozaj nárok na materské z OL?

Výška materského sa bude rátať z posledného zamestnania?

Ovplyvní PN môj nárok a výšku materského?

Ďakujem

Dobrý deň,

otehotneli ste do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru), ste v ochrannej lehote. Budete mať nárok na PN, tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude od vzniku pracovného pomeru (08/2023) po jeho skončenie (06/2024), nakoľko bolo z tohto pracovného pomeru odvedené nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, z tohto obdobia sa vylúči obdobie na PN (9-10/2023).

PN neovplyvní nárok a ani výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka