Bude mi zamestnávateľ platiť odvody, keď pôjdem pracovať na dohodu?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

po MD som vedená a úrade práce. Podporu nepoberám.

Ak požiadam o vyradenie z evidencie a pôjdem pracovať na dohodu - napr. do tesca, bude mi zamestnávateľ platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne?

Uvažujem nad tým, lebo je veľa pracovných ponúk, kde nie je možnosť hlavného pracovného pomeru.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri Dohode o vykonaní práce s pravidelným vyplácaním mesačne zamestnávateľ odvádza do zdravotnej a sociálnej poisťovne odvody v rovnakej výške ako pre zamestnancov v pracovnom pomere.

Pri nepravidelnom príjme z tejto dohody platí zamestnávateľ odvody tiež, ale sú trošku nižšie.

Pri Dohode o pracovnej činnosti zamestnávateľ platí za fyzickú osobu odvody v rovnakej výške ako keby bola u neho zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Pri dôchodcoch a študentov pri neprekročení sumy 200€ sú možné výnimky od platenia odvodov, to by sa Vás ale týkať nemalo.

S prianím pekného dňa,
Lenka