Bude mi vychádzať nižšia materská?

Zodpovedané
Dnes o 16:17

Dobrý deň,

v súčasnosti som na RD a s manželom plánujeme druhé dieťa. Ak by to vyšlo, na MD by som nastúpila v roku 2025. Od zamestnávateľa prišla ponúka vrátiť sa na mesiac november do práce na výpomoc s jedným projektom. Pomohlo by mi to finančné, no nakoľko by mi potom rátali materskú z tohto novembrového príjmu.

Nebude mi kvôli tomu vychádzať nižšia materská ako som mala pôvodnú?

Pracovala by som za rovnakých platových podmienok plus cca 100 EUR max.

Ako sa dopátrať k tomu, koľko by mi vyšla materská v takom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na novú materskú v priebehu roka 2025, a mali by ste prerušenú súčasnú RD v 2024, a z tohto príjmu by bolo odvedené aj nemocenské poistenie, potom by sa materská počítala z tohto príjmu. Záleží ako by Vás registrovali, či na týždeň, dva, mesiac, s tou istou odmenou. Materská by mohla vyjsť aj vyššia, ale mohla by vyjsť aj nižšia. Podstatné je, z akého vymariavacieho základu Vám bola počítaná materská s prvým dieťaťom a aký by Vám vyšiel teraz. Informujte sa u svojho zamestnávateľa ako by chcel postupoval. Príp. sa dohodnite, aby ste boli naďalej na RD a súčasne s ním by ste uzatvorili dohodu na tento projekt. V takomto prípade by ste určite nemali novú materskú nižšiu ako predchádzajúcu.

S prianím pekného dňa,
Lenka