Bude mi vychádzať maximálna podpora, keď vyčerpám 4 dni dovolenky?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Môžem vyčerpať aj 4 dni dovolenky a tak ísť na úrad, aby mi vyšla maximálna podpora?

Rodičovský mi končí 26. júla. Vyčerpala by som si tie štyri dni dovolenky a na úrad by som išla od 1. septembra.

Alebo je lepšie len jeden deň dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá pár dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ. Ak máte veľa dní zostávajúcej dovolenky na preplatenie, bude to v poriadku.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Uvedené platí, ak ste za posledné dva roky pred evidenciou nemali iný príjem, mimo rodičovského príspevku, materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka