Bude mi dorovnaný plat?

Zodpovedané
29. dec 2023

Dobrý deň,

pracujem v nemocnici. Odpracovaných mám 2,5 roka a momentálne som v 12. týždni. Oznámila som to zamestnávateľovi a ten mi na moje požiadanie upravil pracovnú dobu od januára 2024. Tým pádom pôjdem dolu s platom. Kolegyňa mi spomínala, že sa dá dať žiadosť na Sociálnu poisťovňu na vyrovnanie platu. Ešte som o tom nepočula.

Viete mi poradiť?

Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude rátať materská?

Termín pôrodu mám 9.7.2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa o vyrovnávaciu dávku. Lekár vystaví tlačivo Žiadosť o vyrovnávaciu dávku. Napíše tam dôvod preradenia na inú pracovnú pozíciu a tiež aj predpokladaný dátum pôrodu. Túto žiadosť potvrdí aj zamestnávateľ a následne sa odovzdá na pobočke Sociálnej poisťovni podľa sídla zamestnávateľa.
https://www.socpoist.sk/kto-som/zamestnanec/poz...

Ak ste boli preradená na inú prácu a na základe toho sa Vám bude poskytovať vyrovnávacia dávka, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského sa zisťuje ku dňu tohto preradenia, teda nie ku dňu vzniku nároku na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka