Bude mať vplyv na výšku materskej to, že som si otvorila živnosť?

Zodpovedané
13. nov 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP na dobu neurčitú a mám 1,5-ročné dieťa. Poberala som pri ňom najvyššiu možnú dávku materskej. Aktuálne som na RD. Som tehotná, rodiť budem v marci. Tento rok som si založila aj živnosť, pričom si budem uplatňovať paušálne výdavky. Odvody teda za mňa aktuálne platí štát ako zamestnankyni na RD.

Bude sa výška materskej počítať tak isto ako pri prvom dieťati?

Nebude mať vplyv na výšku materskej to, že som si otvorila živnosť tento rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak zo zamestnania nebudete mať žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, tak výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali. Ak by Vám ho ale zamestnávateľ určil nižší ako pri predchádzajúcej materskej, tak sociálna poisťovňa dávku vypočíta z vymeriavacieho základu ako pri predchádzajúcom materskom.

Keďže si neplatíte odvody do sociálnej poisťovne ako SZČO, na živnosť sociálna poisťovňa nebude prihliadať.

S prianím pekného dňa,
Lenka