Bude mať študujúca priateľka nárok na materské?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom novely zákona o materskej pre študentky, ktoré majú ukončené vzdelanie. Priateľka nastupuje na materskú tesne po 1.1.2024. Je študentka denného štúdia na VŠ a má ukončené stredoškolské vzdelanie. Maturovala v júni 2021.

Ak by sa teraz na jeseň na 3 mesiace zamestnala a počas toho aj bude pokračovať v dennom štúdiu, bude mať nárok na materské po tom ako v novom roku porodí?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské je vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mali tehotné ženy nemocenské poistenie najmenej 270 dní.

Do tejto lehoty sa po novom započíta aj štúdium na strednej a vysokej škole, ak štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania. Čiže Vašej priateľke môžu započítať štúdium iba na strednej škole, tú má úspešne ukončenú, VŠ ešte nemá ukončenú. Ale zmaturovala viac ako pred dvomi rokmi, takže na ňu by sa táto novela nemala vzťahovať.

S prianím pekného dňa,
Lenka