Bude mať priateľ preplatok na daniach?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobry deň,

priateľ je SZČO a príjem za celý rok 2022 mal vo výške 4 900 eur. Zdravotnú poisťovňu si platil celý rok a sociálna poisťovňa mu vyšla platiť od augusta.

Bude mať priateľ preplatok na daniach?

Vypláca sa daňový bonus za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodí?

Má nárok na daňový bonus?

Ďakujem

Dobrý deň,

preplatok na daniach nebude mať, pokiaľ neplatil kvartálne/mesačné preddavky na daň z príjmov FO, ak nebol aj zamestnancom.

Nárok na daňový bonus bude mať. Výška sa prepočíta priamo v daňovom priznaní. Bude už mať nárok na DB v mesiaci, v ktorom sa narodilo dieťa a nekráti sa alikvotne na dni v mesiaci.

S prianím pekného dňa,
Lenka