Bude manželovi vychádzať nižšie materské?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

zaregistrovala som zmenu zákona o sociálnom poistení od 1.12023. Písal o tom aj pán Mihál na svojej FB stránke.

Je pravda, že ak by manžel poberal materské na mladšieho syna v roku 2024, tak by mu vyšlo nižšie materské ako pri staršom synovi, na ktorého čerpal materské v roku 2023?

Vraj táto zmena zákona spôsobí, že materské by sa mu počítalo z roku 2023, ale obdobie kedy v 2023 poberal materské (február až august 2023) by sa už nevylúčilo. Tým pádom by materské v 2024 bolo oveľa nižšie.

Ak by nastúpil na druhu materskú ešte v tomto roku (december 2023), tak by sa mu materská vyrátala z roku 2022, tak ako aj pri prvom synovi?

Čiže by mala byť v rovnakej výške ako prvá?

Pracovný pomer mu trvá nepretržite od roku 2021.

Ďakujem

Dobrý deň,

platí to iba pre otcov, nakoľko im sa obdobie počas RD keď poberá materské neprerušuje, ale ani nevylučuje. Tým pádom vymeriavací základ sa vydelí vyšším počtom dní, resp. počtom dní v celom roku = 365, celý rok pracovný pomer trval a nevylúčia sa mu dni na RD.

Ak pôjde na ďalšiu materskú v 12/2023, tak jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2022. Mala by byť v takej istej výške ako predchádzajúca, nakoľko pracovný pomer vznikol v 2021.

Zákon o sociálnom poistení
§140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné
1b) .... ak je iným poistencom podľa § 49, odo dňa, od ktorého sa stará o dieťaťa do nástupu na rodičovskú dovolenku, najdlhšie do konca 37. týždňa odo dňa, od ktorého sa stará o dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka