Bude dávka vypočítaná z obdobia pred materskou dovolenkou alebo z práce na dohodu?

Zodpovedané
1. jún 2024

Dobrý deň,

som 5, 5 roka na rodičovskej, reťazové pôrody. Pred materskou som bola zamestnaná, zamestnanie stále trvá. Po ukončení rodičovskej sa chcem vrátiť do tej firmy, v ktorej som zamestnaná, zamestnať sa na pár dní a podať výpoveď. Je to z dôvodu, aby som mala dostatočne vysokú dávku v nezamestnanosti.

V zamestnaní som mala dobrý príjem. Teraz riešim otázku, s ktorou si neviem poradiť a na sociálnej mi veľmi poradiť nechceli. Pred mesiacom som sa zamestnala na dohodu.

Oplyvní mi tá dohoda výšku dávky v nezamestnanosti?

Ako bude prebiehať výpočet dávky v nezamestnanosti?

Bude vypočítaný z obdobia pred materskou dovolenkou alebo z práce na dohodu, alebo bude vypočítaný z obidvoch (práca na TPP + práca na dohodu)?

V SP mi pani povedala, že tá dohoda mi ovplyvní výšku v nezamestnanosti, ale nebola si istá a ochotná tiež nebola.

Mám tú dohodu zrušiť?

Nie je neskoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (uvádzate, že po skončení RD by ste čerpali dovolenku, následne ukončili pracovný pomer a zostala by na preplatenie nevyčerpaná dovolenka), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Následne sa dávka vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie, t.j. z pracovného pomeru z čerpaných dní dovolenky a preplatenej dovolenky ale aj z dohody. Dohoda (predpokladám s pravidelným príjmom), v takomto prípade ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka