Bolo by pre mňa vhodné zaevidovať sa na úrad práce ako nezamestnaná osoba?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

momentálne čerpám rodičovský príspevok od 21.4.2024. Od 27.8.2023 som nastúpila na materskú, predtým som pracovala od 1.10.2022 v Českej republike na zmluvu, ktorá sa ukončila k 24.5.2024. Následne som bola zamestnaná na Slovensku od 25.5.2024 až do obdobia čerpania MD. Potom sme rozviazali pracovný pomer k 31.3.2024, takže teraz som nezamestnaná na rodičáku.

Mohla by som si ešte spätne požiadať o tehotenské?

Čítala som, že sa vypláca az 2 roky spätne.

Bolo by pre mňa vhodné zaevidovať sa na úrad práce ako nezamestnaná osoba?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dátumy síce úplne nesedia, ale môžete požiadať o tehotenské aj spätne.

Všetky podmienky pre nárok na tehotenské sa posudzujú k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 13. týždeň tehotenstva.

Ak by ste nesplnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak Vám tehotenské neschvália, aj keby ste podmienky splnili k neskoršiemu dátumu. Informujete sa na pobočke Sociálnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka