Bolo by najlepšie ukončiť pracovný pomer vzniknutý tento rok a začať ako keby nový?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 10.11. 2024. 21.8.2023 mi vznikol pracovný pomer na polovičný úväzok a tento pracovný pomer mi bude končiť k 31.8.2024. Mala som dobu určitú.

Ďalší pracovný pomer som mala v roku 2023 celý rok do 30.11. 2023. Ten však už netrvá a začal mi nový ďalší od 1.1.2024 v inej firme. Momentálne mi teda bežia dva pomery - jeden od minulého roka a jeden až od tohto roka.

Z čoho mi plynie materské?

Čo by bolo najlepšie urobiť, aby som dosiahla čo najvyššie materské?

Bolo by najlepšie ukončiť ten pracovný pomer vzniknutý tento rok a začať ako keby nový?

Taký, ktorý bude trvať menej ako 90 dní, aby sa mi zarátaval aj ten pracovný pomer v roku 2023, ktorý k 30.11. skončil?

Ďakujem

Dobrý deň,

na materskú nastúpite niekedy v septembri, teda už po ukončení jedného pracovného pomeru (31.8.2024). Tým pádom o materské požiadate iba od druhého zamestnávateľa, nakoľko už u prvého zamestnávateľa bude pracovný pomer ku dňu podania žiadosti ukončený.

Ochranná lehota už z ukončeného pracovného pomeru sa neuplatní, nakoľko budete mať ešte iné aktívne nemocenské poistenie.

Ak by ste chceli aj tento pracovný pomer ukončiť a založiť iný s vyšším vymeriavacím základom, u iného zamestnávateľa, rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u tohto nového zamestnávateľa, by nastalo v prípade, ak by platil zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní (bez prípadnej PN), ale o súbeh by sa stále nejednalo. Započítajú sa dni z predošlých zamestnaní. Sociálna poisťovňa by sa mohla zaoberať tým, či nešlo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka