Bolo by možné pracovať na dohodu bez toho, aby som musela každý mesiac chodiť na úrad?

Zodpovedané
19. apr 2024

Dobrý deň,

som registrovaná na úrade práce a naskytla sa mi ponuka práce na dohodu. Premýšľam, či to vziať, pretože sa nechcem stále chodiť hlásiť na úrad. Trvalý pobyt mám dosť ďaleko. Zamestnávateľ by ma nahlásil na sociálne.

Ako je to zo zdravotkou?

Bolo možné pracovať na dohodu bez chodenia na úrad každý mesiac?

Ďakujem

Dobrý deň,

na ÚPSVaR môžete byť evidovaná iba dovtedy, pokiaľ by trvanie dohody nepresiahlo v úhrne 40 dní v kalendárnom roku. Ak by ste uzatvorili dohodu na dlhšie obdobie, vyradia Vás z evidencie.

Ak budete pracovať na dohodu len niektoré dni v týždni, zamestnávateľ Vás prihlási na zdravotné poitsenie len na tie dni, v ktorých budete pracovať a za tieto dni zaplatí aj odvody.

V ostatné dni, kedy nebudete vykonávať žiadnu prácu na dohodu, (ani inú) si poistné zaplatíte ako samoplatiteľ. Výška sa určí prepočtom nasledovne: minimálny mesačný preddavok sa vydelí počtom kalendárnych dní v mesiaci a výsledok vynásobí počtom dní, za ktoré by ste boli samoplatiteľom.

Ak budete pracovať na dohodu päť dní v týždni počas celého mesiaca, zamestnávateľ Vás prihlási do ZP na celý mesiac.

Záleží akú dohodu uzatvoríte.

Pokiaľ uzatvoríte Dohodu o vykonaní práce za rok maximálne 350 hodín, pokiaľ Dohodu o pracovnej činnosti maximálne 10 hodín týždenne.

S prianím pekného dňa,
Lenka