Bola by som v ochrannej lehote, ak by mi teraz zaniklo poistenie?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala ako je to s ochrannou lehotou a nárokom na tehotenské + materské v tomto prípade - obdobie za posledné 2 roky:

Od 1.9.2022 do 30.9.2022 som pracovala, nemocenské poistenie zaplatil zamestnávateľ. Následne som si založila živnosť a od 18.12.2023 si nepretržite platím dobrovoľné nemocenské poistenie. Nárok na tehotenské mám mať od 31.8.2024.

Ak by mi teraz poistenie zaniklo (napr. z dôvodu evidencie na úrade práce alebo v prípade PN), bola by som v ochrannej lehote?

Mala by som nárok na tehotenské a následne aj materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste zrušili ihneď dobrovoľné poistenie, nemali by ste potrebných 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Nevznikne nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Tehotenské: obdobie od 1.9.2022-31.08.2024 = 30 dní zo zamestnania, od 18.12.2023 do 6.8.2024 (dnes) = 232 dní, spolu 262 dní.

Až keď dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia od vzniku dobrovoľného poistenia, potom budete mať nárok aj na materské z prípadnej ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka