Aký mám nárok na dovolenku za rok 2022?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

som v trvalom pracovnom pomere na dobu neurčitú. Mám nárok na 25 dní dovolenky za rok. Od 16.11.2021 do 22.8.2022 som bola dlhodobo na PN. Do konca roka 2022 som priebežne čerpala ešte 16 dní starej dovolenky z roku 2021.

Odpočítava sa tých 16 dní z odpracovanej doby za rok 2022?

Aký mám nárok na dovolenku za rok 2022?

Ďakujem

Dobrý deň,

čerpá sa najprv stará (prenesená) dovolenka. Dovolenka sa počíta ako keby za odpracované dni. Pri PN ak trvá dlhšie, tak za prvých 100 dní je krátenie o 1/12. Za ďalších 21 dní krátenie o ďalšiu 1/12.

Nárok na dovolenku za rok 2022 = na PN ste boli cca 162 prac. dní + 6 sviatkov. Teda dovolenka sa Vám bude krátiť o 3 alebo 4/12. Ak ste cez sviatky bežne nepracovali, tak tieto dni sa nebudú započítavať do krátenia dovolenky.

Výpočet 25/12 x 9 = nárok 19 dní po zaokrúhlení, ak ste do konca roka už pracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka