Aký je najlepší a najvýhodnejší postup pred nástupom na rodičovskú?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

aktuálne mi končí druhá MD a mám 48 dní dovolenky. Musím sa rozhodnúť, že či budem pred nástupom na RD čerpať celú dovolenku, alikvot alebo žiadnu a plynulo prejdem na RD.

Čo odporúčate ako najlepší a najvýhodnejší postup?

Bola som naklonená celú dovolenku si ušetriť po nástupe do práce, ale upozornili ma, že zamestnávateľ má právo vyzvať na na čerpanie celej dovolenky ešte pred nástupom do práce čím by som nič nezískala.

Čo v prípade, keď ukončím pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

oznámili ste zamestnávateľovi aspoň mesiac vopred o nástupe na rodičovskú dovolenku aj s predpokladaným dňom nástupu na rodičovskú dovolenku?

§112
2) Zákonník práce zakazuje zamestnávateľovi určiť čerpanie dovolenky na obdobie počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke.

Takisto zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancovi určené čerpanie dovolenky minimálne 14 kalendárnych dní vopred.

Záleží ako ste postupovali, ale ak by ste plánovali ďalšiu materskú, dovolenku by som v takom "šetrila", ak by ste napríklad nestihli reťazový pôrod a pod.

S prianím pekného dňa,
Lenka