Aký je môj nárok na dovolenku po troch rokoch?

Zodpovedané
10. júl 2024

Dobrý deň,

na MD som nastúpila 5. júla 2021. Zostatok dovolenky som nechala 33 dní. Vek v čase nástupu na MD 32 rokov, prvé dieťa. Nárok na dovolenku počas MD mi bol vypočítaný na 2,5 dňa za január a február 2022.

Mám po návrate z MD/RD po 3 rokoch dovolenky 35,5 dňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Rok 2021 máte celoročný nárok na dovolenku + nevyčerpanú z predošlého obdobia. To si overte na výplatnej páske, či Vám za rok 2021 počítali celoročný nárok.

Rok 2022: podľa lehotníka SP Vám vychádza skončenie materskej 27.2.2022.
Ak by ste boli na materskej do 27.2.2022 tak máte nárok na dovolenku v 1/12 z celoročného nároku = 25/12*1 = 2 dni, mohli zaokrúhliť aj na 2,5 dňa.

Z rok 2023 = 0, za rok 2024 bude záležať koľko odpracujete v roku 2024.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej 5 týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú 4 týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka