Aký by bol najideálnejší postup pri odchode zo zamestnania po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

v decembri mi končí rodičovská dovolenka. Viem, že mám povinnosť mesiac vopred oznámiť to písomne zamestnávateľovi. Nakoľko som odchádzala z práce na materskú počas Covidu-19, firma plánovala uzáveru. Nie som si istá, či sa budem mať kam vrátiť. Druhá vec je, že som pracovala na 2 zmenách, čo po rodičovskej dovolenke neprichádza do úvahy. Viem, že sa nemôžem spoliehať na to, že mi zamestnávateľ upraví pracovný čas podľa toho ako by som to potrebovala. Je preto viac ako pravdepodobne, že ma buď zamestná s nevyhovujúcou pracovnou dobou, alebo ma nechá, aby som podala výpoveď sama.

Zanikne mi nárok na odstupné v tomto prípade?

Vo firme som pracovala 2 roky, k tomu 3 roky (materská a rodičovská dovolenka).

Aký by bol najideálnejší postup pri odchode zo zamestnania?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce:
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce,
zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť. Ak by mali s tým problém, môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce.

Pokiaľ podáte výpoveď vy, alebo požiadate o ukončenie pracovného pomeru dohodou, tak Vám zanikne nárok na odstupné.

Ideálne - zo strany zamestnávateľa ukončenie praocvného pomeru dohodou, v ktorej bude uvedný aj nárok na odstupné.

S prianím pekného dňa,
Lenka