Aký bude výpočet mojej druhej materskej?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu výšky druhej MD pri reťazovom pôrode a pôrode pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa.

Na MD som totiž nastúpila v čase covidu a naša firma fungovala v obmedzenom režime, dostávali sme len 80% mzdy. Tým bola aj prvá materská výrazne nižšia. Teraz firma funguje v normálnom režime. Môj pracovný pomer stále trvá, počas čerpania rodičovského príspevku som nebola zamestnaná inde, neodpracovala žiadne dni u zamestnávateľa ani som nečerpala dovolenku.

Bude sa mi počítať taký vymeriavací základ, aký je na firme aktuálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na MD v 2023, tak rozhodujúce obdobie je 2022. Ak by ste v roku 2022 nemali žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala. Môže sa zohľadniť 100% mzdy, rast platu, odmeny, príplatky... To však potvrdzuje iba zamestnávateľ, ale nová materská nebude nižšia ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka