Ako zmeniť poberateľa daňového bonusu?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

daňový bonus na dieťa má uplatnený otec dieťaťa, ktorý je Čech žijúci a pracujúci v Českej republike.

Ak matke Slovenke žijúcej na Slovensku, skončí rodičovská dovolenka vyplácaná na Slovensku a zamestná sa na Slovensku ako zamestnanec, môže požiadať ona o daňový bonus na dieťa?

Ako to majú spraviť, aby otec odhlásil daňový bonus u svojho zamestnávateľa v ČR?

Teda tak, aby mohla mama prihlásiť daňový bonus na Slovensku.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si môže ako rezident SR uplatniť v zahraničí zvýhodnenie na dieťa, ktoré mu umožňuje daňová legislatíva platná v zahraničí a nemá to vplyv na uplatnenie daňového bonusu na dieťa na území SR. Ak splní nároky, môžete poberať daňový bonus v Čechách, podľa českej legislatívy.

Na uplatnenie daňového bonusu na Slovensku, daňovník preukazuje splnenie podmienok zákona o dani z príjmov platného v SR.

Keď budete mať príjem na SK, môžete tu na SK poberať daňový bonus Vy. Poberanie DB vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, odkedy budete poberať daňový bonus. K žiadosti doložíte rodný list dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka