Ako zistím, či som ešte v ochrannej lehote?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

od roku 2016 som pracovala pre firmu, v apríli 2020 som nastúpila na materskú dovolenku. V apríli 2023 som ukončila pracovný pomer v deň, keď dieťa dovŕšilo 3 roky. Nemocenské poistenie zaniklo v roku 2020. Nečerpala som ani deň dovolenky, aby sa mi obnovilo nemocenské poistenie. V máji 2023 som pracovala 10 dní. Teraz som na úrade práce a zistila som, že som tehotná.

Existuje možnosť, že by som mala nárok poberať tehotenské a materskú?

Na materskú mám nastúpiť vo februári 2024. Od septembra 2023 ešte nastupujem do práce.

Bude mať táto práca nejaký vplyv na materskú, keď tých 270 dní nemám za posledné dva roky?

Sťahuje sa na mňa ochranná lehota?

Ak áno, z čoho sa potom počíta materské a tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám pracovný pomer skončil a nemocenské poistenie bolo dokonca v 2020, tak v ochrannej lehote nie ste. Momentálne by ste nemali nárok na materské.

Potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na materské (pôrodom). Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Keby ste mali súbežne 2 pracovné pomery, napr. jeden pracovný pomer + inú dohodu a pred nástupom na materské by sa dohoda ukončila, tak by ste 270 dní nemocenského poistenia mohli splniť. Za dni, v ktorých by boli naraz súčasne pracovný pomer aj dohoda, tak tie dni započítajú 2x. Materská by sa Vám počítala z praocvného pomeru, ktorý by trval.

S prianím pekného dňa,
Lenka