Ako získať tehotenské, keď si neplatím sociálne odvody?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Ako získať tehotenské, keď si neplatím sociálne odvody?

Som SZČO a využívam uľavu na rok bez platenia poistného.

Môžem si aktivovať nemocenské 3 mesiace pred pôrodom a o tehotenské požiadať dodatočne?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetky podmienky pre nárok na tehotenské sa posudzujú k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 13. týždeň tehotenstva.

O tehotenské môžete požiadať aj neskôr, ale podmienky sa určia tak, ako som uviedla vyššie.

Ak si teda neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne a nesplníte 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak Vám tehotenské neschvália, aj keby ste podmienky splnili k neskôršiemu dátumu.

S prianím pekného dňa,
Lenka