Ako získať najvyššiu materskú?

Zodpovedané
19. sep 2024

Dobrý deň,

prvé dieťa bolo narodené v 8/2019. Rodičovský príspevok poberám doteraz kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu.

V roku 2022 som bola polroka evidovaná na úrade práce a v 8/2023 som si založila živnosť. Teraz čakám bábätko a termín pôrodu mám 6. máj 2025. Súčasne popri živnosti poberám rodičovský príspevok kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa.

Môže to ovplyvniť výšku materského na druhé dieťa?

Koľko si mám platiť a ako dlho?

Má to byť 90 dní pred nástupom na MD?

Kedy začať?

A čo odvody, aby mi vyšla najvyššia materská.

Mám nárok na tehotenské v mojom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na materské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom a aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehoty. Ochranná lehota už uplynula. Môžu sa Vám započítať dni z predchádzajúceho nemocenského poistenia, ak spadajú do posudzovaného obdobia. Pracovný pomer skončil v 2022, tento sa nezapočíta. Ak ste si založili živnosť v roku 2023, odvody do Sociálnej poisťovne ste si neplatili. Po podaní Daňového priznania ak ste sa nestali od 07/2024 povinným platiteľom odvodov so Sociálnej poisťovne, tak toto celé obdobie sa tiež nezapočíta.

Ak by ste sa teraz zamestnali, alebo dobrovoľne poistili, nestihli by ste mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. To by bolo vhodné mať nový pracovný pomer ešte ďalšiu inú dohodu a tie dni spoločného trvania by sa započítali 2x, aby Vám vôbec mohol vznikol nárok na materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka