Ako získať 270 dní na materskú dávku?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

som na RD s dieťatkom a som v 2. mesiaci tehotenstva. Pred prvým tehu som dostala výpoveď, popri RD nepracujem.

Je nejaká možnosť ako nahnať NP 270 dni do pôrodu?

Ak by bola možnosť zamestnať sa na skrátený úväzok alebo dohodu a TPP, počíta sa to 1 deň x 2 NP?

Akými pracovnými pomermi by sa to dalo ešte stihnúť nazbierať?

Teda tak, aby mi vyšla MD.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

momentálne poberáte rodičovský príspevok, ale už nie ste na rodičovskej dovolenke, nakoľko Vám pracovný pomer skončil.

2x sa budú počítať tie dni, ktoré budú súčasne. Momentálne platí, že jeden pracovný pomer medzitým už musí byť ukončený a v súbehu by ste mohli dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia. Môže ísť o súbeh trvalého pracovného pomeru + ďalšieho pracovného pomeru s kratším úväzkom. Takisto trvalý pracovný pomer + dohoda s nemocenským poistením (s pravidelným príjmom).

Ak ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatní nárok na tehotenské trvajú súčasne určitý čas, dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

S prianím pekného dňa,
Lenka