Ako vypočítam výšku materského pri druhom dieťati?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať na výpočet materskej, resp. DVZ. Partnerka je stále zamestnaná u rovnakého zamestnávateľa od roku 2016. Skončila materskú pri prvom dieťati v polke júna 2023. Hneď nastúpila na čiastočný úväzok (2 dni v týždni) u zamestnávateľa a začala poberať rodičovský. Na materskú teraz (13.11.2023) nastupujem ja a rodičovský pre partnerku zároveň konci tento mesiac.

Ako by som vypočítal materskú pri druhom dieťati, ak by termín pôrodu bol niekedy v 7. mesiaci 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

chýba mi podstatná informácia:

  • čiastočný úväzok bol uzatvorený ako nová zmluva, z pôvodnej zmluvy naďalej čerpá rodičovskú dovolenku,
  • alebo nastúpila na svoje pôvodné pracovné miesto a zmenil sa jej iba úväzok.

Ak má novú zmluvu (dohodu) s nemocenským poistením, tak materské nebude mať nižšie ako predchádzajúce. Ak by táto nová pracovná zmluva s kratším úväzkom trvala viac ako 270 dní do pôrodu, mohlo by sa jednať o súbeh dvoch materských.

Ale ak nastúpila na svoje pracovné miesto a už nečerpá rodičovskú dovolenku (poberá iba rodičovský príspevok), tak potom materské môže byť oveľa nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka