Ako vypočítam počet dní dovolenky po návrate do zamestnania po rodičovskej?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o pomoc pri výpočte dovolenky po nástupe do práce po RD. Pracujem vo verejnej správe a teda nárok na dovolenku mám 25 dní.

Pred nástupom na MD som nestihla vyčerpať celú dovolenku, ostalo mi 6,5 dňa.
Na MD som nastúpila 26.8.2021.
Na RD som nastúpila 20.4.2022.

Manžel ide na materskú dovolenku od 3.7.2024. Ja som podala žiadosť o odňatie RP ku 2.7.2024. Zo zamestnávateľom sa mám dohodnúť na nástupe do práce podľa počtu dovolenkových dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Rok 2021 máte celoročný nárok na dovolenku, t.j. 25 dní. Záleží koľko ste čerpali dovolenky za rok 2021 pred nástupom na MD.

Rok 2022 - na materskej ste boli cca 74 pracovných dní, na RD 176 dní, za neodpracovaných 163 - 183 dní počas RD je krátenie o 4/12, a teda máte nárok na 8/12 z ročného nároku, t.j. 25/12 x 8 = zaokr. 17 dní.

Rok 2023 = 0, nakoľko ste boli iba na RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka