Ako vypísať tlačivo na materské pre SZČO otca?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

máme 2,5-ročnú dcéru, s ktorou ide muž na materskú dovolenku. Pracuje ako SZČO. Ja som na materskej s mladšou dcérou, ktorá má 2 týždne.

K žiadosti o materské dostal muž čestné vyhlásenie k žiadosti o materské, kde má vypísať či vykonáva alebo nevykonáva zárobkovú činnosť počas materskej. V prípade, že vykonáva žiadajú miesto výkonu, časový rozsah a kto sa bude o dieťa starať počas jeho neprítomnosti.

Ako vypísať toto tlačivo v prípade, že jeho práca nezávisí od počtu odpracovaných hodín a miesta výkonu práce?

Môžeme uviesť, že o dieťa sa budem v jeho neprítomnosti starať ja?

Rovnako nám bolo povedané, že dcéra nemôže navštevovať škôlku na pol dennú starostlivosť.

Je to naozaj tak, alebo keď bude vykonávať muž pracovnú činnosť, máme právo ju umiestniť na 4 hodiny do materskej školy?

Ďakujem

Dobrý deň,

materská sa môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci. Môže byť uvedené home office, minimálny čas, nízky zárobok. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

Ak dieťa chodí do škôlky (jasle), SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa. Podľa Sociálnej poisťovne je jeho povinnosťou túto skutočnosť oznámiť, alebo informovať aj v priebehu poberania materskej ak by nastala zmena. Prípadne doložiť potvrdenie, že dieťa do škôlky nenastúpi za celý čas počas jeho materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka