Ako vplýva znížený pracovný úväzok na výpočet výšky dôchodku?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

pracujem v školstve na trvalý pracovný pomer, mám 44 rokov. Po návrate z materskej dovolenky pred 9. rokmi mám okrem jedného roka stále znížený pracovný úväzok (tento rok 80%, budúci rok mi vychádza 90%). Som v II pilieri DDS.

Ako vplýva znížený pracovný úväzok na výpočet výšky dôchodku?

Platí ešte nejaké pravidlo, že sa započítava posledných 5 - 10 rokov práce?

Musím byť zamestnaná na plný úväzok, aby som spĺňala podmienky na výplatu dôchodku?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška dôchodku záleží od viacerých faktorov. Závisí aj od výšky celoživotných príjmov, z ktorých ste a aj budete platiť odvody.

Pri výpočte sa zisťujú osobné mzdové body. Za každý rok poistenia sa vypočíta osobný mzdový bod. Čím vyšší máte príjem (pri 100% úväzku by bol vyšší), tým je aj vyšší osobný mzdový bod, teda aj vyšší dôchodok. Nemusíte mať 100% úväzok. Pokiaľ máte elektronický účet poistenca (ak nie, vybavíte v Sociálnej poisťovni), tak tam presne uvidíte aký a za aký rok máte osobný mzdový bod a aj vymeriavací základ.

S prianím pekného dňa,
Lenka