Ako ukončiť pracovný pomer počas rodičovskej?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke 1 rok a mám problémy s chrbticou. Musím chodiť na rehabilitácie. Neurológ mia odporučil ísť na PN. Aby mi manžel pomohol, ide na otcovskú dovolenku. Ja nárok na PN, to by nám počas otcovskej dovolenky veľmi finančne pomohlo.

Poprosila som môjho zamestnávateľa, aby mi dal 1 deň dovolenky z dôvodu obnovenia nemocenského. Zamestnávateľ mal mesiac na vyjadrenie, neodpovedal mi, nedvíhal telefón, jednoducho sa na mňa vykašľal.

Už mesiac mi stojí v šuflíku odporúčanie na PN. V práci aj tak nechcem po ukončení RD pokračovať. Rozhodla som sa dať výpoveď.

Môžem dať výpoveď dohodou napr. k 13.11. a následne nastúpiť k 13.11 na PN alebo až 14.11?

Alebo musím mať 1. deň odpracovaný v práci ako keby som sa vrátila alebo aspoň 1 deň dovolenku a tak ísť na PN?

Ako ukončiť pracovný pomer počas RD a ísť na PN, aby bol postup správny?

Môžem potom po ukončení PN ísť počas RD na úrad práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete ísť počas rodičovskej dovolenky na PN, musíte mať odpracovaný aspoň jeden deň, alebo čerpať dovolenku a hneď na druhý deň ísť na PN z ochrannej lehoty. Aj v prípade skončenia pracovného pomeru je potrebné pred jeho skončením čerpať dovolenku alebo deň odpracovať.

Skúste ísť za zamestnávateľom osobne a dohodnúť sa. Hneď by Vám mohol osobne podpísať aj skončenie pracovného pomeru dohodou ku konkrétnemu dňu.

Po skončení pracovného pomeru (prípadne po skončení PN) môžete ísť na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti (tam nie je potrebné čerpať dovolenku).

S prianím pekného dňa,
Lenka