Ako ukončiť pracovný pomer dohodou, aby mi vyšla dobrá podpora?

Zodpovedané
8. okt 2023

Dobrý deň,

z dôvodu, že som ostala sama s malým dieťaťom, tak sa po ukončení RD nebudem môcť vrátiť do mojej práce. Vzhľadom na to chcem hneď po ukončení RD nastúpiť na 6-mesačnú podporu a nájsť si novú prácu. Dôvod nie je len pracovná doba, ktorá nie je zlučiteľná so škôlkou, ale aj pracovisko. V pracovnej zmluve mám celý kraj, tak ma môj zamestnávateľ môže dať aj mimo môjho mesta. Keďže v mojom meste Nitra sú už všetky pobočky obsadené, tak ma môže dať mimo. To urobili nie jednej matke, ktorá sa vrátila po RD, a preto sa radšej dohodli na ukončení PP. Syn je zimný, takže štátnu škôlku dostanem jedine zázrakom. Nemôžem si dovoliť súkromnú, keďže budem stále na OČR. Mám skúsenosti s prvou dcérou. S otcom malého nemôžem rátať, súdime sa, o malého nemá záujem.

Ako mám ukončiť pracovný pomer dohodou, aby mi vyšla dobrá podpora?

Teda, aby mi ju rátali z odvodov ešte pred MD a RD. Počas MD som brigádovala 2 týždne za minimálnu mzdu.

Môže mi to uškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

už Vám bude končiť RD, resp. budete na RD do troch rokov dieťaťa a až tak sa ukončí pracovný pomer? Ak áno a budete teda na RD viac ako 2 roky, bez zdaniteľného príjmu a pred skončením RD čerpali by ste deň - dva dni dovolenku, týmto by sa aktivovalo nemocenské poistenie. Ak by sa Vám hneď ukončil pracovný pomer, potom by sa Vám podpora v nezamestnanosti navýšila vďaka pár dňom dovolenky a zbytku preplatenej dovolenky. Pokiaľ s tým Váš zamestnávateľ bude súhlasiť.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli teda na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením zo zamestnania. Teda z čerpanej dovolenky, i príp. preplatenej nevyčerpanej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka