Ako to je s výmerou dovolenky, keď sa mi znížil úväzok?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

v minulosti som pracovala na plný pracovný úväzok, no od ďalšieho mesiaca sa mi tento mení na 6-hodinový úväzok. Zostane mi však ešte 19 dní dovolenky z pôvodného 8-hodinového úväzku.

Mám tomu rozumieť, že keď túto dovolenku budem čerpať už počas 6-hodinového úväzku, prináleží mi po prepočítaní viac dní dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj pri práci na kratší pra­covný čas ostáva základná výmera dovolenky v týž­dňoch zachovaná. Zamest­nanec nie je na dovolenke ukrátený.

Ak má zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok 5-dňový pracovný týždeň, týždňom dovolenky je 5 pracovných dní.

Ak má zamestnanec prácu rozvrhnutú len na niektoré dni v týždni, týž­dňom dovolenky je počet dní, ktoré odpracuje.

Rozdiel oproti ostatným zamestnancom spočíva len v tom, že ak zamestnanec s kratším pracovným časom pracuje denne, ale menej hodín, jeden deň jeho riadnej dovolenky bude predstavovať menší počet hodín, za ktoré mu zamestnávateľ pri čerpaní dovolenky poskytne náhradu mzdy za dovolenku.

Pokiaľ si túto starú dovolenku (19 dní) nestihnete vyčerpať kým bude pôvodný úväzok, tak náhrada mzdy za túto starú čerpanú dovolenku bude už ale vo výške aktuálneho úväzku (6-hod). Vždy sa dovolenka prepláca aktuálnym úväzkom.

S prianím pekného dňa,
Lenka