Ako správne zaúčtovať preplatok?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

SZČO účtujúca v rámci JÚ - preplatok zo sociálnej poisťovne z obdobia 12/22 bol vrátený až v 6/23 v plnej výške (nezdanený). Účtujem v programe Pohoda.

Mám celú výšku preplatku zaúčtovať ako pohľadávku voči SP a následne ako zdaniteľný príjem?

Alebo vôbec netreba riešiť daň a je to ostatný príjem nedaňový?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ bol preplatok z titulu zaplatenia vyšších odvodov ako mali byť zaplatené a v predchádzajúcom zdaňovacom období si tým pádom znížil základ dane, tak výšku preplatku zaúčtujete ako príjem zahrnovaný do základu dane z príjmov.

V Pohode neúčtujem, ale môže byť ako uvádzate: pohľadávka voči SP a následne ako zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka