Ako správne písať ceny v prípade reštaurácie, ktorá nie je platcom DPH?

Zodpovedané
26. apr 2022

Dobrý deň,

pomáham kamarátovi s rozbehom reštaurácie - ide si prenajať priestory. Práve začíname s jedálnym lístkom. Máme rôzne vzory a predlohy. Všimla som si, že na konci lístku je uvedené, že cena jedla je vrátane DPH. On má založenú novú s.r.o, nie je však platcom DPH.

Čo je v tomto prípade potrebné tam napísať?

Cena je bez DPH?

Musí to tam byť vôbec uvedené?

Plus viem, že neplatcom DPH je možné byť len za istých podmienok.

Môžete prosím objasniť za akých?

V ktorom zákone to je?

Akého účtovníka najlepšie hľadať - na jednoduché či podvojné účtovníctvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak má kamarát založenú s.r.o., tak účtuje iba v podvojnom účtovníctve.
Viď: §9 Účtovné sústavy - Zákon o účtovníctve
https://www.autora.sk/zz/2002/431/

Všade bude uvádzať konečnú cenu. Pokiaľ nie je platcom DPH, tak DPH neuvádza. Uvedie, že je neplatiteľom DPH.

Čo sa týka DPH, riadi sa Zákonom o DPH.
https://www.autora.sk/zz/2004/222/
Konkrétne § 4 Registračná povinnosť. Z neho vyplýva, že ak zdaniteľná osoba dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, tak je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.

Potrebné sú znalosti zo zákonov:

  • Zákon o dani z príjmov
  • Zákon o účtovníctve
  • Zákon o dani z pridanej hodnoty
  • Postupy účtovania
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o zdravotnom poistení

A veľa iných zákonov

S prianím pekného dňa,
Lenka