Ako si vypočítam výšku materského z DNP?

Zodpovedané
7. nov 2023

Dobrý deň,

momentálne som poistená 26 týždňov ako DNPO. Platila som si istú vyššiu sumu DNP cca 14 týždňov z tých 26, potom ma kvôli problémom vypísal doktor na PN. DNP mi trvá.

Z čoho sa bude počítať moja materská dávka?

Mám platenú PN a oslobodenie od platenia.

Bude sa počítať z minima, z tej platenej sumy alebo nejakého priemeru?

Nárok na materské spĺňam, len neviem vypočítať výšku.

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili odvody DNP do SP (aj keď ste platili kratšie obdobie, a počas DNP ste na PN).

S prianím pekného dňa,
Lenka