Ako si vypočítam počet odpracovaných rokov?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

rada by som zistila počet odpracovaných rokov v mojom prípade. Pred nástupom na MD som pracovala 3 roky, deň pred nástupom na MD som ukončila pracovný pomer dohodou. Po prvom dieťatku som mala hneď druhé. Spolu som bola doma s oboma deťmi 6 rokov. Po RD som nastúpila do novej práce, akceptujú mi prax 3 roky. V prípade, že sa mi započítavajú do praxe roky aj na MD + RD, robí mi to finančný rozdiel.

Je podstatný rozdiel v tom, či mi pracovný pomer pokračoval počas MD a RD, alebo bol ukončený?

Ako si vypočítam počet odpracovaných rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

o presný počet odpracovaných rokov treba požiadať SP. Sociálna poisťovňa vedie individuálny účet poistenca a umožňuje prístup k informácii o jeho zmenách. Tam vidíte všetky odpracované roky.

Viac o elektronickom účte poistenca nájdete v linku:
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby/elektro...

Pokiaľ ale máte na mysli dobu odbornej praxe, záleží a v akej sfére pracujete.

Príp. zak. 553/2003 ods. 6
(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas
c) starostlivosti o dieťa
1. Zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky.
2. S dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi.
(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.
(7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 11 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.

S prianím pekného dňa,
Lenka