Ako si uplatniť výdavky bez daňového dokladu pri predaji nehnuteľnosti?

Zodpovedané
3. aug 2023

Dobrý deň,

s manželom uvažujeme nad predajom nehnuteľnosti, ktorú nevlastníme 5 rokov. Je nám jasné, že zisk musíme zdaniť a odviesť aj do ZP.

Ako si môžeme uplatniť výdavok (zariadenie nehnuteľnosti), od ktorej nemáme daňový doklad?

Manžel robil veľa stolárskych vecí svojpomocne. Tie veci sú vstavané a ostali by v nehnuteľnosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste obstarali kúpou, pričom neuplynulo viac ako 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva, príjem dosiahnutý z takéhoto predaja sa považuje sa za zdaniteľný príjem.

Do daňových výdavkov je možné zahrnúť:

  • Kúpnu cenu zaplatenú za obstaranie predanej nehnuteľnosti.
  • Finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu predanej nehnuteľnosti, ktoré daňovník vie preukázať riadnymi účtovnými dokladmi.
  • Úroky z úveru, ak ste mali úver poskytnutý na kúpu danej nehnuteľnosti. Tiež poplatky za úver.
  • Finančné prostiedky, ktoré boli vynaložené v súvislosti s predajom nehnuteľnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka