Ako si navýšiť materskú na maximum?

Zodpovedané
3. júl 2024

Dobrý deň,

pracujem na TPP od roku 2022 (práca A). S manželom sa snažíme o bábätko, pričom by som ešte chcela stihnúť zamestnať sa aj na dohodu u iného zamestnavatela, u ktorého som ešte nepracovala (práca B), aby som si materskú navýšila na maximum.

Otázka 1:
Je možné zamestnať sa v práci B napr. na 6 mesiacov so symbolickým platom (aby som nabrala dni nemocenského poistenia), následne dohodu ukončiť a o pár dní sa opäť zamestnať na dohodu u toho istého zamestnávateľa (aby som doplnila 270 dní nemocenského poistenia) s vyšším platom, z ktorého by sa mi vypočítal vymeriavací základ pre materskú?

Otázka 2:
Ak by som už tehotná bola, je možné stihnúť nabrať 270 dní nemocenského poistenia z ďalšieho zamestnania spôsobom, že uzavriem dve dohody súbežne u jedného zamestnávateľa na napr. 5 mesiacov?

Bolo by následne možné dosiahnuť maximálnu materskú?

Ďakujem

Dobrý deň.

1. Áno, je ale potrebné, aby ste u neho mali z druhej dohody odvedené nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, a to bez dní na prípadnej PN.

2. Áno, dve dohody ideálne s dvomi rôznymi zamestnávateľmi s inou pracovnou pozíciou.
Môžete vyššie uvedenými spôsobmi docieliť súbeh materských, ale je možné, že Sociálna poisťovňa bude preverovať či nešlo o špekuláciu.

S prianím pekného dňa,
Lenka