Ako si môže SZČO navýšiť materské?

Zodpovedané
6. júl 2024

Dobrý deň,

s manželom zvažujeme bábätko a chceme byť pripravení na to, čo nás bude čakať aj po finančnej stránke. Zaujíma ma hlavne výška materskej.

Dá sa niečo priplatiť, aby bola vyššia?

Som 7 rokov živnostník.

Ak by som išla na rok do práce na TPP, bol by nejaký rozdiel vo výške materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste SZČO s povinnými odvodmi do Sociálnej poisťovne, dobrovoľne sa neviete pripoistiť, nakoľko máte aktívne nemocenské poistenie. Odvody so SP platíte z vymeriavacieho základu podľa podaného Daňového priznania.

Ak by ste chceli mať materskú z vyššieho vymeriavacieho základu, potom je možnosť zamestnania. Ak chcete, aby sa Vám materská počítala iba z TPP, kde by ste mali vyšší vymeriavací základ a aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí. Len je potrebné požiadať o materské iba z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka