Ako si môže manžel pracujúci v zahraničí uplatniť daňový bonus na deti?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

prosím o odpoveď na našu rodinnú situáciu. Manžel pracuje od roku 2019 v Rakúsku. Slovenský príjem nemá. Zabudli sme ale, resp. sme nevedeli o možnosti, že nám na SR môže byť vyplatený daňový bonus na deti, aj keď on podáva každý rok nulové DP. Priznáva len rakúske príjmy.

Ja som od roku 2019 na druhom rodičovskom s druhým dieťaťom.

Tento rok to určite požiada v DP za rok 2023.

Čo so spätnými rokmi?

Musíme podať opravné DP a platiť pokuty za opravu?

Dá sa požiadať aj iným spôsobom?

Je to pekná suma, ktorá by každej rodine pomohla.

Ako sa dá daňovým bonusom znížiť základ dane, keď má na SR nulové príjmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete si douplatniť nárok na DB za predchádzajúce obdobia.
Viď:
https://podpora.financnasprava.sk/906034-Dodato...

Nárok na daňový bonus má aj osoba, ktorá je rezidentom SR, ale dosahuje príjem zo zahraničia. V daňovom priznaní sa zohľadni výška príjmu v zahraničí a podľa toho sa prepočíta nárok na daňový bonus.

S prianím pekného dňa,
Lenka